Aktuálně - archiv


Nejnovější zprávy zde. (klikejte)

TISKOVÉ PROHLÁŠENÍ: NADAČNÍ FOND NOVÉ ČESKO SE OHRAZUJE PROTI VZNIKU POLITICKÉ STRANY S "VYPŮJČENÝM" NÁZVEM

Jan Štern zakládá novou stranu. Začal tím, že si její jméno „vypůjčil“.

Producent a bývalý poslanec Jan Štern oznámil, že zakládá novou politickou stranu Nové Česko. Název si však bez dovolení „vypůjčil“ od nadačního fondu Nové Česko, který funguje již osm let. Fond se hodlá Šternovu postupu bránit - a to i právní cestou.

„Nejsme nijak spojeni s panem Šternem ani jeho politickým experimentem. Jsme důsledně apolitičtí. To, že si pan Štern přisvojil naše jméno, nám může uškodit při vyjednávání a domlouvání spolupráce se starosty a školami,“ řekl Pavel Tuma, předseda správní rady nadačního fondu Nové Česko.

Kompletní tiskovou zprávu stahujte zde: tiskova-zprava_28-08-2018.pdf

JARO 2018: NEZPOMALUJEME!
ÚSPĚŠNÉ ZASTÁVKY I ZÁŠTITA MINISTRA ZDRAVOTNICTVÍ

Celé jaro 2018 bylo opět velmi dynamické - padaly další návštěvnické rekordy (Nový Jičín, Borna). Přestože jsme v Borně přidali několik prohlídek navíc, na 200 návštěvníků se nedostalo - někteří za námi cestovali i více jak 70 km. Na vyprodaná německá nádraží se vracíme hned na celé září. Dále pak míříme přes Čechy a Moravu na Slovesko i do Rakouska. Na trasu můžeme zařadit už jen pár posledních měst, kde zastavíme.

Do Prahy se vracíme až v prosinci. Finální trasu zveřejníme začátkem září, kdy také představíme další nové návazné programy a pracovní skupiny jednotlivých krajů. Informovat stíháme jen z rychlíku, ale vězte, že REVOLUTION TRAIN jede dál a věci se prostě dějí.

P.S. Už jste si prohlédli naši novou záštitu od ministra zdravotnictví? (klikejte)

REVOLUTION TRAIN V DRÁŽĎANECH A V BERLÍNĚ: SLAVNOSTNÍ PŘEDSTAVENÍ NOVÉ VERZE EVROPSKÉHO PROTIDROGOVÉHO VLAKU

Německo se stává zemí našemu projektu zaslíbenou. Ačkoliv i v Čechách máme za sebou (a před sebou) ohromný kus práce, právě u našich západních sousedů jsme dosáhli dalších úspěchů a velkého uznání.

Na celoněmeckém 23. ročníku Dne prevence v Drážďanech jsme nejprve ve spolupráci s Národní protidrogovou centrálou (NPC) a Svazem německých kriminalistů (BDK) představili novou generaci evropského Protidrogového vlaku - Verzi 2.0. Policisté z Bavorska, Saska a BDK na tomto veletrhu prevence prováděli stávajícím českým Protidrogovým vlakem své kolegy z celého Německa. Vlak zde navštívil také nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Ti všichni viděli aktuální verzi projektu i plány nového modelu. Současný protidrogový vlak, jehož prohlídku absolvovalo už přes 80 000 návštěvníků, je dnes přetížený. Verze 2.0 reaguje na tento ohromný zájem o projekt REVOLUTION TRAIN. Bude mít formu kontejnerové soupravy, takže nebude vázaná pouze na železnici.

Po akci v Drážďanech následoval přesun do Berlína, kde na nádraží Wannsee proběhla tisková konference. Zde jsme oznámili spolupráci a koordinaci odborného grémia na vývoj Verze 2.0. Zúčastnili se opět zástupci NPC, BDK, ale také náměstek policejního prezidenta plk. Ing. Mgr. Jaroslav Vild. Ten uvedl, že projekt má plnou podporu vedení PČR. Zájem o projekt byl v Berlíně neuvěřitelný, odpoledne k vlaku dorazilo 6 přenosových vozů a výsledky můžete zhlédnout například zde: https://mediathek.rbb-online.de/tv/rt...

Tiskovou zprávu stahujte zde: tiskova-zprava_15-06-2018.docx

CHYSTÁ SE TOUR "SEVEROZÁPAD"

Změna termínů vyhrazena.

OZVĚNY Z TOUR: PREVENCE 2.0 PŘEDSTAVENA PRO POLSKO I SLOVENSKO, MINIVELETRHY FUNGUJÍ, WORKSHOPY CHYSTÁME V KAŽDÉM KRAJI

Vlak stále brázdí koleje na své jarní tour. Stihl už navštívit 10 měst. V nich jsme uspořádali řadu workshopů, tiskových konferencí i setkání pracovních skupin pro ČR, Slovensko a Polsko, kde dále představuje nový koncept prevence 2.0. a propojujeme místní odborníky i organizace.

V mezičasech je vlak pravidelně zcela vyprodaný. Rekord letošní tour je zatím 527 návštěvníků za den v Novém Jičíně. Děkujeme všem za návštěvu. Vlakem to ale zdaleka nekončí! Díky zápalu našeho týmu naplno fungují i miniveletrhy a další návazné aktivity.

V květnu se podíváme i na západ Čech a pokračovat budeme do Německa. Pomalu vyhlížíme města jako jsou Rakovník, Žatec, Ústí nad Labem, Most, Chomutov, Cheb a další. Přesnou trasu s daty zveřejníme v nejbližších dnech.

Do své domovské stanice PRAHA-DEJVICE se REVOLUTION TRAIN vrátí až na konci června.

TOUR JARO 2018

Změna trasy a termínů vyhrazena.

PREVENCE 2.0, PODPORA MINISTERSTVA VNITRA A POLICIE ČR

Za účasti 1. náměstka ministra vnitra Jiřího Nováčka, policejního prezidenta Tomáše Tuhého, německého velvyslance v ČR Christopha Isranga a dalších významných hostů z Německa a České republiky jsme v Praze uspořádali tiskovou konferenci na téma PREVENCE 2.0. Představili jsme novou vizi systému preventivního vzdělávání, ve kterém na protidrogový vlak navazuje celá řada programů a dalších projektů. Ve večerních hodinách se dostavil do vlaku i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

„Nedílnou součástí dlouhodobé strategie Policie ČR jsou aktivity orientované na prevenci. Dosavadní zpětné vazby studentů, pedagogů a metodiků nejen z ČR, ale i z Německa, zároveň dokazují, že projekt REVOLUTION TRAIN přesně naplňuje jejich představy o efektivním programu a může velmi významně doplnit existující preventivní programy primární prevence. Jsem proto velmi rád, že projekt REVOLUTION TRAIN vznikl a my můžeme být jeho součástí,“ řekl policejní prezident Tomáš Tuhý.

REVOLUTION TRAIN i další naše nápady získaly podporu od všech hostů této akce, kteří měli příležitost si vlak důkladně prohlédnout. Navíc nás do Prahy přijela podpořit řada "našich známých" - dalších ctěných hostů tiskové konference, kteří již dříve s vlakem měli co do činění. Vystoupili tak například předseda Svazu německých kriminalistů Hermann Borjans, primátorka Havířova Jana Feberová, primátor Annaberg-Buchholz Rolf Schmidt i další.

„Na základě zastávky vlaku ve městě Annaberg-Buchholz přišlo do našeho Centra prevence 15 rodin s dětmi ve věku 12-15 let se žádostí o pomoc. Jedná se o zcela konkrétní odezvu na návštěvu protidrogového vlaku,“ uvedl Rolf Schmidt k tomu, co po zastávce vlaku ve městě může následovat.

Tiskovou zprávu Policie ČR najdete zde: http://www.policie.cz/clanek/revolution-train-revolucni-projekt-v-oblasti-primarni-protidrogove-prevence.aspx
Tiskovou zprávu ČTK najdete zde: http://www.ceskenoviny.cz/zpravy/protidrogovy-vlak-navstivilo-za-posledni-tri-roky-55-000-lidi/1597446
Naši tiskovou zprávu najdete zde.

ČESKÁ PODZIMNÍ TOUR JE ZA NÁMI

A bylo to opět nabité! Třináct měst a spousta skvělých zážitků. První zastávky mj. v Brně či v Jihlavě, workshop se zastoupením ze Slovenska i Rakouska v Mikulově, příznivá atmosféra všude tam, kde do vlaku chodili aktivní žáci, učitelé i další hosté. Klidnější chvíle po skončení turné jsou sice fajn, my už bychom ale nejradši byli zase na cestě. Tak zase na viděnou v regionech v roce 2018!

OHLÉDNUTÍ ZA NĚMECKOU TOUR – VLAK, KTERÝ PRASKAL VE ŠVECH

Pět týdnů na cestách a dvanáct měst Durynska a Bavorska máme s vlakem úspěšně za sebou. Každá zastávka byla jiná, zažili jsme spoustu překvapení i jedinečných okamžiků - návštěvy durynského zemského premiéra, hejtmanů, starostů, tiskové konference, odborné workshopy nebo jen zážitky s dětmi. Všechny dny však měly něco společného. O protidrogový vlak byl až neuvěřitelný zájem. Předem stanovenou denní kapacitu 450 osob jsme museli několikrát na úkor volného času lektorů navyšovat, a to i v sobotu, kdy k nám chodily pouze rodiny. V některých městech se naopak ve všedních dnech podařilo školní skupiny zorganizovat tak, že k nám jezdily za přispění rodičů až do večerních hodin celé třídy.

Děkujeme všem, kteří se podíleli na tomto velkém rozšíření našeho mezinárodního projektu. V první řadě mladým návštěvníkům, kteří se ve vlaku ukazují jako aktivní a velmi inteligentní spolupracovníci, dále všem lektorům, technikům a moderátorům. Děkujeme zástupcům měst a okresů, kteří se do projektu pustili s málo vídaným zápalem. A nakonec patří velké poděkování všem sponzorům, partnerům a rodičům, kteří dokázali, že jim budoucnost nastupující generace není lhostejná. Díky vám se už teď těšíme na další turné!

KONFERENCE V ANSBACHU

V Bavorském Ansbachu jsme uspořádali ve spolupráci se zástupci města a inspekce kriminální policie workshop a konferenci pro zájemce o další zapojení do projektu z okolních měst. Během dopoledne navštívila REVOLUTION TRAIN více než stovka zájemců o program, část z nich pak odpoledne dorazila na konferenci. Se svými příspěvky vystoupili mj. Daniela Tischer, Hermann Lennert a Thomas Ackermann z úřadu a policie města Ansbach, Hermann Borjans z BDK i Břetislav Brejcha z Národní protidrogové centrály. Své další preventivní projekty představili také zástupci místních organizací Modrého kříže a Diakonie. Děkujeme všem zúčastněným. Další město, ve kterém jsme i díky vám měli úspěch!

WORKSHOP VE SCHLEIZU

Už ve středu 20. září v souvislosti s příjezdem vlaku proběhl odborný workshop pro osobnosti z oblasti drogové problematiky v Saalfeldu. Zúčastnilo se jej více než 90 lidí a své příspěvky předneslo několik předních odborníků. O den později se na diskusním večeru ve Schleizu sešlo u tématu REVOLUTION TRAIN téměř 300 zájemců. Hlavním sponzorem večera byla spořitelna Kreissparkasse Saale-Orla, moderátorem diskuse redaktor týdeníku Spiegel Maik Baumgärtner. V úvodu se odehrál slavnostní podpisu kooperační smlouvy mezi REVOLUTION TRAIN a Svazem německých kriminalistů BDK (Bund Deutscher Kriminalbeamter). Závěrem diskuse přišla ze strany hejtmana okresu Saale-Orla pana Thomase Fügmanna výzva všem zúčastněným, aby podpořili opakování příjezdu vlaku a projekt obecně i v dalších letech.

REVOLUTION TRAIN V SAALFELDU NAVŠTÍVIL PREMIÉR DURYNSKA

První zastávkou velké podzimní tour v Durynsku a Bavorsku byl Saalfeld. Vedle spousty chytrých dětí nás navštívila řada dalších významných osobností, především si vlak osobně prošel předseda Durynské vlády Bodo Ramelow. Komplexností našeho programu byl mile překvapený a zdržel se déle, než bylo původně v plánu.

PROTIDROGOVÉMU VLAKU OSOBNĚ DĚKOVAL NĚMECKÝ MINISTR VNITRA

Poté, co se v Německu seznámily s protidrogovým vlakem na různých akcích stovky nových lidí, dostal tým REVOLUTION TRAIN pozvánku do Německého Bundestagu a na Spolkové ministerstvo vnitra. Pan poslanec Günter Baumann nechal z Annaberg-Buchholz vypravit plný autobus, kterým se s námi do Berlína vydali také naši přátelé - místní spolupracovníci vlakového týmu - a dále několik studentů, rodičů a podporovatelů.

Vedle prohlídky Německého parlamentu jsme dostali příležitost představit náš projekt zástupcům ministerstva a exkluzivní návštěvou nás poctil i samotný ministr Thomas de Maiziére. Jaké bylo stanovisko ministerských zástupců? REVOLUTION TRAIN v praxi přesně naplňuje myšlenku dobrého rozvíjení vztahů mezi zeměmi. Mockrát děkujeme za příležitost posunout se opět o něco dál a všem účastníkům za podporu projektu.

Co o nás napsali ministerští na twitteru? „Ministr vnitra spolkové vlády Německa poděkoval iniciátorům protidrogového projektu REVOLUTION TRAIN!" Vielen Dank!

CELONĚMECKÝ KONGRES PREVENTISTŮ V HANNOVERU SE NEOBEŠEL BEZ PROTIDROGOVÉHO VLAKU

Jako velmi příhodné završení našeho druhého výjezdu do Saska jsme se 19. a 20. června zúčastnili 22. ročníku Německého dne prevence (Deutscher Präventionstag).

Na akci, které se účastní nejvýznamnější osobnosti z oblasti prevence kriminality v celé Spolkové republice, nás přizvali zástupci Svazu německých kriminalistů BDK, s nimiž v posledních měsících spolupracujeme.

Zájem o REVOLUTION TRAIN byl ze strany kolegů z různých organizací velký a opět se tak zvýšila poptávka po našem programu z různých koutů Německa. Mezi dalšími prezentacemi vynikal náš projekt inovativním přístupem ke komunikaci s cílovou skupinou i myšlenkou sdíleného provozování nových verzí vlaku po celé Evropě.

VÍCE NEŽ 500 NÁVŠTĚVNÍKŮ V AUE

Během jednodenní zastávky v Aue byla překročena kapacita vlaku a organizátoři museli opět přidávat prohlídky. Celkem zde ve středu 14. 6. absolvovalo kompletní program přes 500 lidí. Vlakem je provedli společně s lektory provozovatele vlaku Nadačního fondu Nové Česko také místní odborníci - tzv. multiplikátoři. K programu se navíc v Aue připojili se svými stánky pojištovna IKK classic, místní Diakonie a sdružení Johanniter-Unfall-Hilfe, kteří dále prohlubovali zážitek návštěvníků nabídkou služeb či ukázkami správného provádění první pomoci. REVOLUTION TRAIN se tak hned při první zastávce podařilo propojit s prací místních odborníků a tato spolupráce bude pokračovat i nadále. Po odjezdu protidrogového vlaku získají zástupci města od vlakového týmu výsledky sběru dat o závislostním chování mladistvých i návazný program, se kterým pak multiplikátoři mohou vyrazit do škol.

Hlavním sponzorem zastávky v Aue byla pojišťovna IKK classic. Děkujeme.

KONFERENCE V ANNABERG-BUCHHOLZ: PROTIDROGOVÝ VLAK JAKO SOCIÁLNÍ INOVACE A PROJEKT MEZINÁRODNÍ SPOLUPRÁCE

V úterý 13. června proběhla při příležitosti zastávky protidrogového vlaku v Annaberg-Buchholz odborná konference. Tématem byly sociální inovace a REVOLUTION TRAIN jako příklad úspěšného inovativního projektu pro česko-německou spolupráci. Akci podpořil Česko-německý fond budoucnosti a spořitelna Erzgebirgssparkasse.

Mezi hosty byli mj. psychiatr a psychoterapeut Ralf Rasch, konzul ČR v Drážďanech Jiří Kuděla, náměstek ředitele Národní protidrogové centrály PČR Břetislav Brejcha a take autor samotného protidrogového vlaku Pavel Tuma. Ten společně se zástupci města Annaberg-Buchholz představil vizi dlouhodobého fungování projektu REVOLUTION TRAIN v celé Evropě se všemi jeho přínosy - s inovativním a pro mládež srozumitelným přístupem k prevenci v jedinečném, a přesto mobilním a flexibilním prostoru, s komplexním výzkumem o závislostním chování mladistvých, i se schopností propojovat experty z různých sektorů.

POSLEDNÍ ZASTÁVKA JARA 2017 - FRANTIŠKOVY LÁZNĚ

Cestou z druhé vlakové tour po Sasku stihneme navštívit ještě jedno české nádraží. V pondělí 19. června uvítáme školy i veřejnost ve Františkových Lázních. Vděk patří především panu Adlerovi z MP Františkových Lázní, který dal dohromady okolní obce i místní společensky odpovědné firmy a ti všichni se na zajištění příjezdu vlaku podíleli. Děkujeme i za návštěvníky!

POTŘETÍ ZA HRANICE A PODRUHÉ DO NĚMECKA

V Sasku se před půl rokem protidrogový vlak zalíbil. Proto ještě před plánovaným podzimním výjezdem, kdy pojedeme i do Bavorska a Durynska, stihneme návart do měst Annaberg-Buchholz a Plauen. Nově se zastavíme ve městě Aue. Po čerstvé zkušenosti na Slovensku se nyní těšíme se na staré známé tváře i nové formy spolupráce. Vznikne v Annabergu-Buchholzi nový vlak? O tom a také o dalších sociálně inovativních projektech bude konference 13. června. Odjezd už se blíží!

12. - 13. června Annaberg-Buchholz
14. června Aue
15. - 16. června Plauen

SPECIÁLNÍ ZASTÁVKA V ČESKÝCH BUDĚJOVICÍCH

Díky partnerovi našeho projektu společnosti E.ON si můžeme přičíst na TOUR JARO 2017 další destinaci. České Budějovice budou prvním městem v Jižních Čechách, do kterého vlak vypravíme. Během tří dnů určitě nestihneme přivítat všechny místní školy. Přesto zveme všechny zájemce z řad veřejnosti, aby se přišli podívat, proč se ve všech dosud navštívených městech REVOLUTION TRAIN tolik zalíbil. V budějovickém E.ONu se navíc rozhodli umožnit všem prohlídku zdarma. Smekáme a děkujeme.


OCELOVÝ OBRNĚNEC ZNOVU NA CESTÁCH - HARMONOGRAM ZASTÁVEK

Nové trasy, nová města, nové výzvy. REVOLUTION TRAIN opět vyráží do regionů a podruhé míří do Moravskoslezského kraje. Vedle Havířova, kam se protidrogový vlak vrací po půl roce, tentokrát zastaví v dosud nepoznaných městech. Připojí k nim navíc krátké návštěvy Valašského Meziříčí pro školy a rodiny a také Hradce Králové, Zlína a Olomouce především pro odbornou veřejnost.

LETÁK TURNÉ KE STAŽENÍ (formát PNG).

Těšíme se na viděnou v některém z měst během REVOLUTION TRAIN Tour jaro 2017.

Pondělky až pátky: první prohlídka 15:30, poslední 18:20
Soboty - otevřeno 25. 3. a 1. 4. v Ostravě, 8. 4. v Českém Těšíně (výjimečně z důvodu výluky, zastávku zajistil Havířov), 22. 4. v Karviné, 29. 4. ve Frýdlantu a 6. 5. ve Valašském Meziříčí, první prohlídka 10:00, poslední 16:30
Ostatní soboty a všechny neděle, svátky a prázdniny - zavřeno


PODPOŘIL NÁS MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ - DĚKUJEME

Zastupitelstvo Moravskoslezského kraje schválilo finanční podporu pro návrat protidrogového vlaku do regionu. Po více než dvacítce měst a obcí se do naší snahy smysluplně posílit vzdělávání v oblasti prevence v ČR zapojil jako první kraj vůbec. Formou záštity nás již podpořily také Královéhradecký a Olomoucký kraj.

ZÁSTUPCI SASKÝCH MĚST HODNOTÍ REVOLUTION TRAIN

Budoucnost našich dětí a mládeže nám nemůže být lhostejná. REVOLUTION TRAIN je ideální způsob, jak jim ukázat nebezpečí užívání drog. Děkuji všem, kteří podporují tento společný česko-německý projekt.
Rolf Schmidt, Primátor města Annaberg-Buchhloz

Hluboce na mě zapůsobilo, jak byla celková tématika konzumace drog pojata a zpracována a jakým způsobem provádíte prevenci. Jsem vděčná, že tento vlak zastavil ve Schwarzenbergu. Vlak by mělo navštívit mnohem více studentů. Bohužel nebyl dostatek času. Snad se ještě jednou podaří provést tak solidní a dobrý projekt protidrogové prevence v našem městě Schwarzenberg.
Heidrun Hiemer, Primátorka města SchwarzenbergProjekt „Protidrogový vlak Revolution Train" je dosud nejkompaktnější a nejdůraznější forma prevence se zaměřením na zneužití drog, jaká byla kdy v Plavně představena. Profesionální organizace našich českých partnerů umožnila velkému množství návštěvníků, mezi nimiž byli i mladiství z městských gymnázií, ojedinělý pohled na realitu, která provází konzumaci drog. V navázané spolupráci s tímto projektem bychom rádi v budoucnu pokračovali.
Steffen Zenner, náměstek primátora města Plauen pro kulturu a sociální oblast

Jsme přesvědčeni, že díky protidrogovému vlaku se problematice závislostí a jejich následkům dostalo více pozornosti ze strany veřejnosti. Protidrogový vlak tímto splnil velmi důležitý úkol preventivní a osvětové práce.
Frank Reißmann, vedoucí 2. oddělení zemského okresního úřadu Erzgebirgskreis

Další reference na projekt Revolution Train čtěte zde.

PROTIDROGOVÝ VLAK HLÁSIL V NĚMECKU VYPRODÁNO

Je to za námi! A jakkoliv jsme se těšili na návrat z cest domů, už teď se nemůžeme dočkat dalšího výjezdu do Německa. Přijetí v Sasku bylo fantastické.

Ve městě Annaberg-Buchholz o nás byl ohromný zájem, na vlak se stály i dvouhodinové fronty. Padl těžko překonatelný rekord: 553 návštěvníků za jediný den! V krasojízdě se pokračovalo i ve Schwarzenbergu a v Plavně, kde jsme turné zakončili workshopem.

Další etapa nové česko-německé spolupráce při projektu REVOLUTION TRAIN se blíží. Na Tour Sasko I navážeme už na jaře 2017 dalším výjezdem. Tentokrát bychom měli nahlédnout i do Bavorska.

TISKOVÁ KONFERENCE ANNABERG-BUCHHOLZ
ZAHÁJENÍ PILOTNÍHO PROGRAMU ČESKO-NĚMECKÉ SPOLUPRÁCE

První den protidrogového vlaku v Německu byl více než slibný. Annaberg-Buchholz sice patří k menším městům, malými ambicemi však netrpí. K problémům se jeho představitelé staví čelem a snahy o jejich inovativní řešení vřele vítají.

Na tiskové konferenci, která zahájila REVOLUTION TRAIN Tour Sasko I podpořil novou cestu přeshraniční součinnosti v rámci rozšiřování působnosti protidrogového vlaku primátor města Rolf Schmidt, zástupci okresu Erzgebirgskreis, z českého ministerstva vnitra Robert Buřič a také ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych.

Vlakem se hned první den prohnalo několik set lidí, vedle žáků a učitelů také řada novinářů a expertů. Teď zbývá nastavenou laťku udržet.

SMĚR SEVEROZÁPAD

Na REVOLUTION TRAIN čeká velká výzva. V Chomutově (kde už to známe) se tentokrát skvěle podařilo navázat spolupráci se zástupci města, ve Vejprtech se po absolvování prohlídkami nabitého dne chystáme poprvé za hranice. Co na nás asi řeknou v prvních třech Saských městech?

DALŠÍ TOUR ÚSPĚŠNĚ V CÍLI - SLEZSKÁ MĚSTA NÁS NEVIDĚLA NAPOSLEDY

Vynikající zážitky z Moravskoslezského kraje překvapily celý vlakový tým. První den nás sice v Bohumíně postihla zatím největší pohroma v krátké historii našeho cestování, když technická závada způsobila zamrznutí vlaku na několik hodin. Hned vzápětí se ale vše začalo v dobré obracet. Každý den jsme uvítali stovky lidí a také Bohumínu jsme na závěr turné všechno vynahradili. Sečteno odpískáno, během 20 dnů k nám přišlo kolem 5 000 dětí, rodičů, pedagogů a dalších zájemců.

V Českém Těšíně jsme navíc uspořádali mezinárodní workshop s asi 50 účastníky z ČR, Polska a Slovenska. Ukázalo se, že vůle změnit situaci v protidrogové oblasti je mezi zástupci měst silná. Věříme, že první příjezd REVOLUTION TRAIN do regionu byl jedním z momentů, které přinesou změnu.

Co na to média?

REVOLUTION TRAIN MÍŘÍ DO MORAVSKOSLEZSKÉHO KRAJE

Bohumín, Orlová, Český Těšín, Havířov, ale také Petřvald, Dolní Lutyně, Rychvald či Doubrava. Řada statečných měst na severovýchodě republiky si objednala protidrogový vlak. Proto už v několika příštích týdnech budeme napínat všechny síly, aby žáci, školy, rodiny i všichni ostatní odcházeli z REVOLUTION TRAIN s jedinečným zážitkem na celý život. Chystáme doprovodné akce, pilujeme naše lektorské dovednosti, připravujeme vlak, aby byl ve stoprocentní kondici. Dorazíte i Vy?

ZÁJEMCI Z NĚMECKA PŘIJÍŽDĚJÍ

Na zdvořilostní fráze už bylo času dost, konečně nás z Německa navštěvují zájemci s konkrétní objednávkou. Vedle dalších delegací se přijeli za protidrogovým vlakem až do Prahy podívat zástupci města Annaberg-Buchholz. Plánovali si Revolution Train objednat na dva dny, odjížděli s odhodláním přichystat pro nás volnou kolej ve svém městě rovnou na celý týden. Během velmi příjemného setkání navíc padaly ambiciózní náměty na další možnosti vzájemné spolupráce. Děkujeme!

TOUR MÁME ZA SEBOU - CO NA TO ZÁSTUPCI MĚST?Těší mne, že město Selb mohlo být součástí tohoto skvělého projektu. Především přeshraniční aspekt je pro mne v popředí, protože zneužívání drog může být poraženo pouze oběma zeměmi - Českem a Německem.
Ulrich Pötzsch, Primátor města Selb

Za město Aš byl projekt určitě velice úspěšný. Od těch, kteří si vlakem prošli, máme jen pozitivní reakce. Problematika drog v příhraničí s Německem je velkým společným problémem a toto je jeden z nejlepších příkladů spolupráce, jak stav zlepšovat.
Pavel Klepáček, místostarosta Aše

Protidrogový vlak “Revolution Train” je geniální projekt! Rozhodně by měl být doporučen hlavně třídám v pohraničí jak v Bavorsku, tak i v Česku. Je to nejlepší protidrogová prevence.
Jürgen Stader, MU města Hof

Jednoznačně se vlak líbil všem zainteresovaným. Jak sociálním pracovníkům, neziskovkám, policistům, pedagogickému sboru, tak především dětem různých věkových kategorií. Od výchovných poradců a metodiků prevence na školách máme informaci, že více méně ve všech třídách, které prošly vlakem, se téma drogy nyní probíralo v různých předmětech intenzivněji a příběh vlaku jim pomáhá vhodně navázat na toto téma.
Marcela Kopecká, MU Cheb

Další reference na projekt Revolution Train čtěte zde.

REVOLUTION TRAIN VYHLÁŠEN V NĚMECKU PROJEKTEM MĚSÍCE - TK V MOSTĚ

Dne 31. 5. uspořádal NF Nové Česko ve spolupráci s městem Most, které projekt Revolution Train významně podpořilo, tiskovou konferenci - oficiálně zde poprvé zaznělo, že protidrogový vlak bude pověřenkyní vlády SRN pro oblast drog při spolkovém ministerstvu zdravotnictví vyhlášen preventivním projektem měsíce června.

Na akci dále hovořili zástupci města Most včetně primátora Jana Paparegy, náměstek ředitele Národní protidrogové centrály Břetislav Brejcha a také člen představenstva Českých drah - hlavního partnera projektu a zároveň dopravce protidrogového vlaku - Michal Štěpán. Ten potvrdil, že České dráhy mají zájem se i nadále podílet na úspěšném osvětovém působení projektu Revolution Train.

REVOLUTION TRAIN JAKO PROJEKT MĚSÍCE PODLE POVĚŘENKYNĚ VLÁDY SRN PRO OBLAST DROG

Tisková zpráva: Protidrogový vlak v Německu projektem měsíce zde (formát PDF)

Představení projektu a modelu česko-německé spolupráce pro odborníky a města z Německa zde (formát PDF)

PŘEDSTAVENÍ PROJEKTU REVOLUTION TRAIN V NĚMECKÉM PLAVNĚ

Regionální sdružení měst a obcí Euregio Egrensis uspořádalo na 26. 5. 2016 setkání více než 30 zástupců měst, policie, potenciálních sponzorů, německých drah, drogových preventistů a školských úřadů. Akce byla svolána za jediným účelem: představit protidrogový vlak všem osobám, které by mohly přispět k tomu, aby vlak v rámci své podzimní tour zavítal do jejich regionu. Prezentace projektu Revolution Train, byť bez možnosti prohlídky vlaku, vzbudila u účastníků velmi pozitivní ohlas. Přímo na místě přislíbili podporu tomuto projektu starosta města Plauen, zástupkyně Sparkasse, i zástupci německých drah. Zástupci sdružení Euregio Egrensis se následně vyjádřili, že jsou rozhodnuti zastat roli koordinátora tour pro oblast jejich působení. Už v rámci jarní tour sdružení finančně výrazně podpořilo účast dětí z Aše a několika německých měst. Mnoho účastníků konference plánuje osobní návštěvu protidrogového vlaku ještě během jarní tour.

Jak na konferenci uvedl starosta města Plauen, problém závislosti na pervitinu už v Německu zasahuje všechny vrstvy společnosti. Proto jsou účinné a inovativní projekty protidrogové prevence velice ceněny.

EUREGIO ERGENSIS O PREZENTACI NFNČ

Český překlad zde (formát PDF)

TISKOVÁ KONFERENCE V AŠI - PLÁNUJEME NĚMECKOU TOUR

Na 10. května jsme ve spolupráci s městem Aš, které projekt protidrogového vlaku podpořilo, uspořádali tiskovou konferenci. Za účasti ředitele Národní protidrogové centrály, zástupců Ministerstva vnitra či Policie ČR se hovořilo především o problémech s drogami v pohraničí, o česko-německé spolupráci a samozřejmě o projektu Revolution Train, který s přibývajícími návštěvníky z Německa získává opravdu mezinárodní rozměr. To potvrdilo závěrečné vystoupení Andrease Deffnera - tiskového mluvčího pověřenkyně spolkové vlády pro oblast drog Marlene Mortler - který vyzdvihl inovativní přístup projektu a naznačil, že protidrogovému vlaku udělí jejich úřad zvláštní ocenění. Všechny tyto novinky vedou k jednoznačnému závěru: Revolution Train vyrazí do Německa! Dění okolo tiskové konference a protidrogového vlaku monitorovala česká i německá média.

Tisková zpráva: Český preventivní projekt proráží hranice zde (formát PDF)

REPORTÁŽ ČESKÉ TELEVIZE zde.

REPORTÁŽ BAVORSKÉ TELEVIZE BR zde.

Další mediální ohlasy na projekt Revolution Train zde.

OHLASY Z NĚMECKA

Reakce účastníků workshopu i dalších návštěvníků protidrogového vlaku v pohraničí předčila i naše nejoptimističtější očekávání. Z neziskových organizací i měst stejně jako od pedagogů a žáku nám přicházejí děkovné a pochvalné dopisy. Pouhý týden po workshopu se do Domažlic přijely podívat delegace starostů a policistů z prvních německých měst. Pro celý tým protidrogového vlaku je velkým povzbuzením, že náročná práce na německé verzi programu se vyplácí a protidrogový vlak se ukazuje jako univerzální nástroj, srozumitelný i za hranicemi.

Ohlasy na náš projekt nejen od německých návštěvníků najdete zde.WORKSHOP V ŽELEZNÉ RUDĚ

26. dubna se při příležitosti zastávky protidrogového vlaku na hranicích s Bavorskem odehrál odborný mezinárodní workshop. Nádraží Železná Ruda-Alžbětín/Bayerisch Eisenstein je místem pro podobnou událost jako stvořeným. Závažná témata, jako je problém s drogami a zejména pervitinem v českoněmeckém pohraničí, je třeba řešit v co nejtěsnější součinnosti. Proto pozvání Nového Česka do Železné Rudy i na prohlídku protidrogového vlaku přijali zástupci státní správy, samosprávy, policie, celní správy i občanského sektoru z ČR i SRN. Účastníci se shodli, že drogový problém v pohraničí je ve společnosti podceňován na obou stranách česko-německé hranice. Je nutné rozšířovat působení v oblasti prevence na více cílových skupin a posilovat oblast personálně. Také je třeba hledat u tradičních cílových skupin - dětí a mladistvých - takový způsob komunikace o tématu prevence, který se setká se vstřícnou a pozitivní reakcí. Právě v tom směru může podle účastníků workshopu protidrogový vlak Revolution Train výborně zafungovat.ODJEZD NA TOUR

Protidrogový vlak se dal poprvé od převzetí projektu novým provozovatelem - Nadačním fondem Nové Česko - do pohybu. 19. dubna vyrazila souprava díky lokomotivě Českých drah směr Plzeň. Závěrečné přípravy probíhaly do posledního okamžiku. Tým protidrogového vlaku se pobavil především v okamžiku, kdy strojvedoucí - aniž by tušil, že mu v soupravě stále pobíhá a pracuje zhruba pětice odvážných, zavelel k odjezdu. Vše ale nakonec dobře dopadlo a tým se za vlakem do Plzně-Koterova dopravil standardně až další den brzy ráno.


NEWS PROJECT PROGRAMMES ABOUT US PARTNERS CONTACT US
Tour Visualization Schools Press service Feedback       Eliášova 274/4, Prague 6
Families Photos In the media  info@revolutiontrain.cz
      +420 774 724 757
Companies